top of page
Kryształ Górski (1)_edited.png

Cytryn

OBFIOTOŚĆ  MANIFESTACJA  SPEŁNIENIE

Jeśli czujesz się zniechęcony lub zablokowany w swoich działaniach, cytryn może okazać się twoim najlepszym przyjacielem. Wprowadzi on do twojego życia energię i optymizm, które pozwolą ci podjąć nowe wyzwania i osiągnąć sukces.

All About Citrine

Cytryn jest to kamień szlachetny, żółto zabarwiona odmiana kwarcu, należący do minerałów rzadkich. Niekiedy wytwarza formy dwubarwne, które zbudowane są z cytrynianu i ametystu (ametryn). Buduje prawidłowo wykształcone kryształy, zwykle w formie szczotek krystalicznych.

Cytryn ma piękny żółty kolor, który może wahać się od jasnego lub bladożółtego, przez żółtawo-pomarańczowy do innych odcieni, takich jak czerwień lub brąz.

NAME

Nazwa kamienia pochodzi od starofrancuskiego słowa citrin oznaczającego “żółty”, greckiego kitros czyli “cytryna” i łacińskiego citrus - “drzewo cytrusowe”. Wszystkie te określenia bezpośrednio nawiązują do barwy minerału.

HISTORIA

Cytryn znalazł uznanie w starożytnej Grecji, gdzie był używany jako klejnot dekoracyjny. Od najdawniejszych czasów nazywany był "kamieniem słońca". Starożytni Rzymianie uważali, że jest on zdolny do zatrzymywania światła słonecznego i przydatny do ochrony przed ukąszeniami węży. To zapoczątkowało długą historię kryształu cytrynu jako środka odstraszającego negatywną energię.

MAPA

Niewielkie ilości naturalnie zabarwionego cytrynu znajdują się w wielu miejscach na świecie. Największe kamienie cytrynu o naturalnej żółto-pomarańczowej barwie pochodzą z Sete Lagoas, Minas Gerais i Campo Belo w Brazylii. Inne kraje, w których wydobywa się ten minerał to obszary Uralu w Rosji i Madagaskar, ale także Kazachstan, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. W Polsce występuje w okolicach Jeleniej Góry oraz Nowej Rudy w Sudetach.

FORMATION

Naturalne kryształy cytrynu mogą być dość trudne do znalezienia. Są bardzo rzadkie, ale tworzą się w taki sam sposób jak kamienie kwarcowe. Kryształy kwarcu twardnieją, gdy atomy krzemu i tlenu łączą się ze sobą. Cytryn uzyskuje swoje cudowne barwy dzięki małym cząsteczkom żelaza uwięzionym w tym minerale. Utlenianie tego żelaza nadaje mu jego żółty lub żółto-pomarańczowy kolor.

 

DZIAŁANIE LECZNICZE

 

Sfera emocjonalna/duchowa

Jeśli czujesz się zniechęcony lub zablokowany w swoich działaniach, cytryn może okazać się twoim najlepszym przyjacielem. Wprowadzi on do twojego życia energię i optymizm, które pozwolą ci podjąć nowe wyzwania i osiągnąć sukces.

Cytryn ma moc pobudzania i motywowania nas do działania. Jego energetyczne wibracje mają zdolność stymulowania naszej woli i przekształcania naszych marzeń w rzeczywistość.

 

Cytryn jest również nazywany kamieniem obfitości i manifestacji. Jego właściwości przyciągania sprawiają, że jest doskonałym narzędziem do przyciągania do naszego życia obfitości i bogactwa. Działa jak magnes, przyciągając ludzi i sytuacje, które prowadzą nas do sukcesu finansowego i spełnienia. Jeśli marzysz o lepszej sytuacji finansowej lub chcesz przyciągnąć więcej obfitości do swojego życia, kwarc żółty może być twoim sekretnym sprzymierzeńcem!

 

Kwarc żółty to doskonały kamień dla osób, które pragną wznieść swoje relacje na wyższy poziom. Wspiera rozwiązywanie problemów rodzinnych, a także konfliktów pojawiających się we wszelkich grupach. Energia, którą emanuje cytryn, przyciąga do życia miłość i szczęście, jednocześnie chroniąc swojego właściciela przed osobami, które mogłyby złamać mu serce. Skutecznie chroni też przed zazdrością i zawiścią.

 

Sfera fizyczna

Litoterapeuci uważają, że cytryn wzmacnia układ odpornościowy, zwiększa poziom energii życiowej i wytrzymałość. Jest doskonałym wsparciem dla osób borykających się z syndromem chronicznego zmęczenia. Wpływa korzystnie na układ hormonalny, a także wzmacnia umiejętność koncentracji.

Cytryn jest polecany dla każdego kto zmaga się z takimi schorzeniami jak:

 • nadczynność, niedoczynność tarczycy;

 • problemy z trawieniem, trzustką, śledzioną, nerkami;

 • krótkotrwała utrata pamięci;

 • syndrom chronicznego zmęczenia;

 • zaburzenia hormonalne;

 • nudności i wymioty;

 • depresja;

 • lęki;

 • alergie.

   

CZAKRY

Promienista, złota energia cytrynu intensywnie oddziałuje na czakrę splotu słonecznego. Działa na nią aktywizująco, otwiera ją i energetyzuje. Kieruje osobistą moc do ciała fizycznego w celu jego wzmocnienia oraz aktywizacji twórczej, życiowej siły przyczyniającej się do manifestacji w życiu właściciela wszystkiego, co jest przez niego pożądane. Istotne jest to, by intencje, którymi kieruje się właściciel cytrynu były wzniosłe i z korzyścią dla najwyższego dobra. W przeciwnym razie wszystko to, co zostało zmaterializowane, stanie się początkowo źródłem przywiązania, a z czasem zostanie utracone, strata przyniesie cierpienie.

Złoty promień cytrynu działa również stymulująco na czakrę korony. Dzięki niemu czysta energia czakry korony może zostać skierowana z powrotem do splotu słonecznego, co umożliwia stałą wymianę energii intelektualnej z doskonałością życia. Właściwościtego żółtego kamienia zwiększają klarowność myśli.

OCZYSZCZANIE

ŁADOWANIE

Jewellery with Citrine

bottom of page